Praktyki i staże – warto wiedzieć więcej. Część I.

Praktyki i staże organizowane dla studentów i absolwentów uczelni wyższych osiągnęły w ostatnich latach bardzo wysokie miejsce wśród czynników decydujących o dalszych sukcesach zawodowych młodych ludzi. Warto bliżej prześledzić ten temat, gdyż doradcy personalni są coraz częściej proszeniu o zarekomendowanie wartościowych praktyk i staży.

Co warto doradzić młodym ludziom?

Już na wstępie trzeba podkreślić, że kwestia praktyk i staży ma się podobnie do stereotypu związanego z pieniędzmi: ci którzy już je mają będą mieli jeszcze więcej, a ci którzy nie mają nic- nadal będą w biedzie… Dlatego warto wyrwać się z tego błędnego koła i uzyskać pierwsze praktyczne doświadczenia, które z czasem zaowocują dalszymi sukcesami zawodowymi. Ci, którym nie uda się dostać na renomowane, płatne programy praktyk, mogą zacząć od praktyk bezpłatnych. Odbywają się one zarówno w firmach (zwykle tych mniejszych i średnich) bądź w urzędach. Choć jakość tego typu praktyk często pozostawia wiele do życzenia, to jest to postawienie pierwszego kroku- nauczenie się tego, jak odnaleźć się w nowym miejscu pracy i jak efektywnie wykorzystywać swój czas, poznanie specyfiki danego zakładu pracy i branży, w której się działa. Jednak przede wszystkim jest to nowe doświadczenie i udowodnienie (sobie i innym), że jest się osobą aktywną i przedsiębiorczą.

Bezcenne doświadczenie

Nie do pogardzenia są umiejętności, które można zdobyć w organizacjach typu non-profit. Choć zwykle tego typu działalność nie jest tak doceniana jak praktyki w firmach, to organizacje te dają ogromne możliwości na zdobycie doświadczenia, którym można się pochwalić przyszłemu pracodawcy. Ci którzy zdecydują się na odbycie praktyk płatnych mogą skorzystać w różnorodnych konkursów organizowanych dla studentów. Konkursy takie jak Grasz o staż, HATS Game, EY Challenger czy Forum Nestle pozwalają zdobyć pierwsze doświadczenia, a sukces związany z wywalczonymi w ten sposób praktykami jest dodatkowo powiększony o prestiż wynikający z tytułu laureata konkursu.

Programy praktyk

Wreszcie najciekawszą ofertą praktyk są zorganizowane, cykliczne programy. Często mają one charakter płatnych praktyk letnich. Są zwykle organizowane przez globalne koncerny i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Często firmy oferujące kilkanaście do kilkudziesięciu miejsc otrzymują nawet kilka tysięcy zgłoszeń. Dobre programy praktyk charakteryzuje precyzyjnie określony zakres obowiązków, w formie projektu realizowanego przez 2-3 miesiące. Taki projekt pozwala praktykantowi na możliwie dużą niezależność i daje szansę na wykazanie się w realizacji powierzonych zadań. Praktykanci zwykle mogą korzystać z opieki mentora, który opiekuje się nimi podczas trwania programu. Na koniec przedstawiany jest raport z osiągniętych wyników. Nierzadko tego typu praktyki stają się początkiem pracy dla danej firmy. Najlepsi z najlepszych mogą liczyć na rozpoczęcie pracy w ramach programów rozwoju kadry menedżerskiej. Programy te polegają na kilku rotacjach w różnych działach firmy w określonym czasie (2-3 lata), które pozwalają w przyspieszonym trybie zająć stanowisko menedżerskie.

Oferta na rynku

W Polsce swoje autorskie programy oferują firmy z branży dóbr szybkozbywalnych, takie jak np. Masterfoods, P&G, Unilever, Philip Morris, Nestle, Cadbury Wedel. Programy te zwykle oferują kilka do kilkunastu miejsc rocznie, a więc stosunkowo niewiele. Konkurencja jest bardzo duża. Wynagrodzenie podczas takiej praktyki wynosi nawet do 3500 złotych brutto. W większości firm jest ono jednak niższe i mieści się w przedziale od 1500 do 2000 zł brutto. Tylko niektóre firmy zatrudniają na okres letni na umowę o pracę, większość na umowę zlecenie. Kolejną branżą oferującą programy praktyk i staży jest branża firm audytowo – doradczych, takich jak PricewaterhouseCoopers, KPMG, Deloitte, Ernst&Young. Wynagrodzenie podczas praktyk i staży w tych firmach wynosi około 2000-3000 złotych brutto. W tych firmach miejsc dla studentów i absolwentów jest więcej – nawet 100 – 200 rocznie. Większość praktykantów i stażystów otrzymuje oferty stałego zatrudnienia po zakończeniu umowy. Co ważne, praktyki w tych firmach nie odbywają się w okresie letnim, tylko w czasie, gdy pracy i możliwości zdobywania doświadczenia jest najwięcej – czyli w okresie zimowym. Aktywne na rynku studentów i absolwentów są firmy z branży finansowo- bankowej, takie jak Citibank Handlowy, Bank Millennium, PKO BP. Te firmy oferują również dużą liczbę miejsc na praktyki (często ponad 100), jednak zarobki są tu nieco niższe. Tylko nieliczni studenci (zwykle kilka, maksymalnie kilkanaście osób) dostają się na praktyki do najbardziej prestiżowych firm consultingowych, takich jak The Boston Consulting Group czy McKinsey. Mogą oni jednak liczyć na zdobycie ogromnego doświadczenia, jak i na wysokie zarobki. Jednak i pracy jest tu zwykle więcej… Z kolei studenci uczelni technicznych cenią sobie praktyki w koncernach branży IT, takich jak Accenture, HP, TATA. Firmy te również oferują atrakcyjne programy praktyk dla studentów i dają możliwości wszechstronnego rozwoju zawodowego.

Przykładowe firmy oferujące wartościowe programy praktyk (spis alfabetyczny)

 • Accenture Bank BPH Bank Millennium Bank Pekao British American Tabacco Cadbury Wedel Citibank Handlowy Deloitte Ernst & Young Grupa Żywiec Imperial Tobacco Polska KPMG Kraft Foods Polska L”Oreal Masterfoods McKinsey & Co. Nestle Polska Philip Morris Polska PricewaterhouseCoopers Procter & Gamble Reckitt Benckiser Tchibo Warszawa The Boston Consulting Group Unilever

Ostatnie zapytania:

 • nestle staż wynagrodzenie
 • bcg wynagrodzenie praktyki
 • kpmg staż zarobki
 • reckitt benckiser zarobki
 • staż w unilever opinie
 • praktyki pwc wynagrodzenie
 • praktyki studenckie wedel opinie
 • wedel praktyki studenckie opinie
 • praktyki w unilever czy mozna sie dostac
 • programy staży
Przeczytaj poprzedni wpis:
Konkurs Menedżerów HR – HRM Best Case Study

Już po raz drugi Fundacja Obserwatorium Zarządzania zorganizowała Konkurs „HRM Best Case Study”, który dwudziestu menedżerom HR, przedstawicielom kadry zarządzającej i dyrektorom strategicznych działów przedsiębiorstw daje szansę przedstawienia swoich zawodowych...

Zamknij