Świat zauważył, jak bardzo zmieniła się Polska i Polacy

1. Zimny poranek po ekstazie

Pomimo wszystkich trudności, z jakimi mierzy się Polska, trudno jest się oprzeć cichemu optymizmowi rządu. Fakt, że Polacy nigdy nie zaprzedali ducha komunizmowi jest przyczyną prężności społeczeństwa. W Polsce jest też pewna naturalna przedsiębiorczość, która już teraz działa jak motor napędowy prywatnego sektora. A program ekonomicznych reform ma solidne podstawy, mimo upadków kolejnych rządów. 

Matthew Symonds, sobota 19 grudnia 1992, The Independent

2. Niemcy szukają pracy w Polsce

Tysiące ludzi ze wschodnich Niemiec przekraczają zachodnią granicę Polski w poszukiwaniu pracy. Za tą odmianą losu stoi siła polskiej ekonomii i słabość niegdyś potężnych Niemiec. Na terenach otaczających Szczecin oficjalnie zarejestrowanych jest ponad 2500 niemieckich pracowników. Władze uważają, że jest ich zapewne znacznie więcej, pracujących na czarno. W Uecker Randow niedaleko Szczecina, bezrobocie przekroczyło 20 procent. 

Matthew Day, The Telegraph, 22 marca 2010

3. Polska siła w solidarności

Te z krajów Europy Wschodniej, które z entuzjazmem przyjęły wolny rynek takie jak Węgry, Łotwa czy Estonia, zmagają się teraz z głębokim kryzysem, który nawiedził cały świat. Polska z kolei, na początku nieprzekonana do wolnego rynku, radzi sobie znakomicie. I choć polska gospodarka zwolniła w tym roku, to i tak rozwija się szybciej, niż reszta Unii Europejskiej. A na dodatek w tym roku wzrosły pensje i obniżono podatek dochodowy. Polska bez wątpienia się dramatycznie zmieniła przez 20 lat od upadku komunizmu. 

Mark Seddon, 14 kwietnia 2009, Al Jazeera 

4. Rola USA w Polsce się kurczy

Po raz pierwszy odwiedziłem Polskę w 1990 roku, krótko po upadku komunizmu. Wówczas USA było tam synonimem wszystkiego – wolności, opieki, zmiany i możliwości. Dwadzieścia lat później Polska jest stabilną demokracją. Dołączyła do NATO i Unii Europejskiej. Każdego roku widać poprawę. Nowe domy, sklepy, stacje metra w Warszawie i coraz lepsze drogi. 

David Frum, CNN, 16 sierpnia 2010

5. Gra planszowa „Kolejka” idzie po międzynarodowy sukces

Podobna do Monopoly, ale komunistycznie zakręcona „Kolejka” stała się bestsellerem na polskim rynku. Teraz w obcych wersjach językowych idzie po międzynarodowy sukces. Podczas, gdy Monopoly uczyło kapitalizmu całe pokolenia graczy, Kolejka uczy ich przetrwania w gospodarce planowanej, gdzie braki są chroniczne, mięso to rarytas, pomarańcze to czysta egzotyka, a stanie godzinami w kolejce – codzienność.

France 24, 9. Lipca 2012

6. Rewolucja jedzeniowa w Polsce

Połowa okrągłej bułki, stopiony ser i keczup. W 1988 zapiekanka (za-pyeah-KAN-kah) była najpowszechniejszą uliczną przekąską, wcześniejszą nawet niż hamburger. W 1988 zapiekanka (za-pyeah-KAN-kah) była najpowszechniejszą uliczną przekąską, wcześniejszą nawet niż hamburger. To nie była nawet kiepska pizza. Raczej pizzopodobna substancja, bardzo ubogi krewny swojego bogatego, włoskiego kuzyna. Wersje luksusowe miały pod serem warstwę rozgotowanych pieczarek. Ale jadłam w 1988 tę zapiekankę, bo nie było nic innego do wyboru. System komunistyczny miał ostatnie, przedśmiertelne drgawki. Sklepy były puste, był w nich głównie ocet, czasem mięso w puszkach i suchary. Restauracje były drogie i działały powoli.

Dzisiaj restauracje serwują tradycyjny chleb na zakwasie ze smalcem. Zamiast kleistych makaronów jest schab ze śliwką lub pieczona kaczka z jabłkami. Tradycyjne recepty i przepisy na nowo ożywają dzięki dostępnym wszędzie w sklepach niezbędnym składnikom i przyprawom. Największa zmiana zaszła w najtańszej kuchni. Jedną z moich ulubionych restauracji jest „Karczma” przy drodze. Serwują tam zurek w chlebie, grillowany stek wieprzowy z cebulą, podawany z piklami i sałatką z buraków. Wszystko świeże, co w przydrożnej restauracji nie jest oczywiste.

Zapiekanka jest już odległym, wyblakłym wspomnieniem

Anne Applebaum, 8 stycznia 2013, Washington Post 

7. Polska nową Szwajcarią dla Bollywood

Anshuman, zapytany dlaczego umieścił akcję swoich filmów w Polsce odparł – To niezwykłe miejsce. Moi bohaterowie musieli się tam czuć całkowicie obco, dlatego Polska idealnie nadawała się do historii, którą pisałem – mówił. – Kraków i Warszawa są tak niezwykłe, że niezależnie od strony, w którą skierujesz kamerę, zdjęcia są perfekcyjne – uważa.

Ankur Pathak, Mumbai Mirror 21 maja 2014

8. Polska nadzieją dla biznesu

Chińscy sprzedawcy radzą sobie znacznie lepiej, niż handlarze w innych krajach Europy. Trwały wzrost gospodarczy czyni ich niewielkie biznesy opłacalnymi, podczas, gdy w Grecji, Hiszpanii czy Portugalii należy zamykać sklepy i jechać do domu. Albo do Polski. Od uderzenia kryzysu finansowego w 2008 Polska przyciągała handlowców z całej Europy, bo jako jedyna notowała wzrost gospodarczy. I ciągle się rozpędza.

Fu Jing, China Daily, 27 kwietnia 2012

9. Marzenie Da Vinci’ego zrealizowane przez Polaka

Autor Mona Lisy, włoski geniusz renesansu, marzył całe życie o połączeniu instrumentu klawiszowego i smyczkowego.  Ale nigdy go nie zbudował. Niemal zapomniany instrument powrócił do życia dzięki Sławomirowi Zubrzyckiemu, pianiście i twórcy instrumentów.

Japan Times, 17. listopada 2013

10. Dzika Polska

Po upadku komunizmu, gdy skończyła się gwałtowna industrializacja i przemysłowe wycinanie drzew, odrodziły się populacje łosi, niedźwiedzi i rysi. W Polsce jest także jedna z ostatnich, dziko żyjących populacji żubra, ogromnej bestii, która jest w stanie stratować wszystko na swojej drodze.

5 lutego 2012, Oliver Smith, The Australian

Ostatnie zapytania:

  • polska sie zmienia
  • polska się zmieniła
  • co zmienilo sie w ostatnich latach w polsce
  • jak zmieniła się polskie społeczeństwo w trakcie komunizmu
  • jak zmieniła sie polska po 25 latach
  • Jak zmieniła się polska
  • jak zmieniła si polska przez 25 lat
  • jak zmienila się polska za po
  • jak zmienila sie polska
  • jak zmieniła sie warszawa
Więcej w Polska, Świat
Przyjeżdżają do Polski, żeby się… leczyć

Rośnie znaczenie turystyki medycznej, w ramach której do Polski przyjeżdżają osoby z krajów, w których opieka medyczna jest znacznie droższa. Coraz popularniejsza jest turystyka typowo kobieca, połączona z pobytami w ośrodkach typu spa i wellness.– Do tej...

Zamknij