25 lat wolnej Polski. Oni zapisali się na kartach historii

4 czerwca 1989 roku – data wciąż chyba w historii Polski niedoceniona. To ironia losu, ponieważ tej daty nie da się wręcz przecenić. To symboliczny początek wolnej Polski. Właśnie mija 25 lat od pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce od zakończenia II Wojny Światowej. Wolnych częściowo, ale to właśnie wtedy Polacy pokazali, jak bardzo pragną wolności. Upadł komunizm, co wydawało się nierealne. W dodatku to był bezkrwawy przewrót. Po wyborach premierem został Tadeusz Mazowiecki. Pierwszy niekomunistyczny premier. Postać w historii Polski, której znaczenia też nie da się przecenić. Przeprowadził Polskę od komunizmu do demokracji. 

Z okazji 25-lecia wolnej Polski przedstawiamy listę 10 osób, które zmieniły nasz kraj lub zapisały się w jego historii. Na tej liście nie ma dwóch osób: Jana Pawła II i Lecha Wałęsy. Dlatego tylko, że rola tych dwóch najbardziej znanych Polaków na świecie jest tak olbrzymia, że trudno ją wręcz oceniać. Bez nich nie byłoby wolnej Polski.

Demokratyczne przemiany w Polsce zainicjował Jan Paweł II. Być może to zbyt jednoznaczne stwierdzenie, ale prawdziwe.

W słynnej homilii, wygłoszonej 2 czerwca 1979 roku podczas mszy św. na pl. Zwycięstwa w Warszawie, wzywał: Wołam ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja: Jan Paweł II, papież, wołam z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odmieni oblicze ziemi! Tej ziemi!

Polacy usłuchali, Polska zaczęła się zmieniać. 

Jan Paweł II był papieżem polskiej nadziei na wolność, a później był papieżem polskiej wolności, rozumianej i definiowanej poprzez Ewangelię – powiedział prezydent Bronisław Komorowski. 

Drugą osobą, którą trudno ustawiać w jakichkolwiek rankingach jest Lech Wałęsa. Legendarny przywódca wolnej Polski. Jeden z dwóch najbardziej znanych Polaków na świecie. Prosty robotnik z gdańskiej stoczni rozmontował komunizm. Nie byłoby wolnej Polski bez Wałęsy. To trzeba sobie jasno powiedzieć. Nie było innej osoby, która mogłaby wziąć na siebie tę rolę w 1980 roku. Kierował największym społecznym ruchem w historii Polski. Komunizm odszedł w niepamięć bezkrwawo. Robotnik w wolnej Polsce został prezydentem. Wałęsa – przywódca Solidarności i Wałęsa – prezydent, polityk – to dwie różne osoby, dwie różne historie. O tym trzeba pamiętać. Wałęsa zmaga się od lat z oskarżeniami o agenturalność, atakami. Sam nie pozostaje dłużny, potrafi się bronić. Czasami prowokuje. Nie zmienia to jednak jednak roli, jaką odegrał. Pozostanie symbolem wolnej Polski i symbolem upadku komunizmu na całym świecie.

Ostatnie zapytania:

  • znani harcerze którzy zapisali się w historii Polski
  • harcerze którzy zapisali się w historii polski
  • wyszukaj w różnych źródłach informacje o znanych harcerzach którzy zapisali się w historii polski
  • znani polscy harcerze którzy zapisali się w historii polski
  • znani harcerze zapisani w historii polski
  • harcerze którzy zapisali się w historii polski wikipedia
  • polscy harcerze którzy zapisali się w historii polski
  • polacy ktorzy zapisali sie w historii ONZ
  • rycerze ktorzy zapisali sie do historii polski
  • wolna polska data