Co mierzy ankieta ewaluacyjna?

Ankieta ewaluacyjna stosowana po szkoleniu to bardzo potężne narzędzie. Jeśli mamy dobrą metodologię ewaluacji szkoleń czy projektów, to brak równie dobrej ankiety ewaluacyjnej pozbawia nas wielu informacji. Ważne, abyśmy wiedzieli, co konkretnie ma być mierzone i kiedy oraz czy koncentrujemy się na postawach, opiniach czy wiedzy.

Efektywny dostawca usług szkoleniowych dostarcza dowodów swojej skuteczności. Oznacza to, że rzetelną ewaluacją praktycznie zainteresowane są dwie strony: firma sprzedająca szkolenia (potrafimy udowodnić skuteczność naszego produktu), jak i klient kupujący usługi szkoleniowe (osiągnął zamierzone rezultaty za pomocą szkoleń i ma na to dowody). W sytuacji kurczących się budżetów oraz powolnego zaniku środków z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) zwiększa się znaczenie faktycznej skuteczności biznesowej. Wygrają te firmy dostarczające szkolenia i doradztwo, które w klarowny i spójny sposób udowodnią klientom swoją efektywność biznesową.

Co możemy zmierzyć?
Wiele zależy od tego, jak dobrze zostanie przygotowana zawartość ankiety pod kątem tego, co się mierzy, tzn., jaki rodzaj czynnika mierzą zawarte pozycje ankiety. Pozycje te zwykle nazywane są pytaniami, ale nie każda pozycja ankiety musi mieć formę gramatyczną pytania. Warto więc zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj zdobywanych informacji (np. ocena trenera, ocena warunków szkolenia), ale co tak naprawdę mierzymy. Pełna świadomość tego, co mierzymy, pozwala prawidłowo formułować pytania oraz optymalnie dobierać skale, na których te pytania będą oceniane. Ankieta ewaluacyjna pozwala na zmierzenie co najmniej trzech aspektów: opinii, postawy oraz wiedzy,

Więcej przeczytają Państwo w artykule Dariusza Ambroziaka i Victora Wekselberga pt.  „Ewaluacja szkoleń (1). Co można zmierzyć za pomocą ankiety ewaluacyjnej?” w  „Personelu i Zarządzaniu” nr 4/2013.

Ostatnie zapytania:

  • ankieta ewaluacyjna
  • ankieta ewaluacyjna co to
  • ankieta ewaluacyjna dla nauczycieli do projektu
  • ankieta ewaluacyjna po szkoleniu
  • ankieta postewaluacyjna
  • ankieta ewalucyjna
  • ankieta poewaluacyjna co to
  • co można osiągnąć po szkoleniu
  • anketa ewaluacyjna socjoterapii
  • jak odpowiedzieć na pytania z ankiety ewaluacyjnej
Przeczytaj poprzedni wpis:
Niektórzy podatnicy muszą zlożyć dwa różne PIT-y

Część podatników – poza uzyskiwaniem dochodów z działalności gospodarczej – uzyskuje także dochody z innych źródeł. Wielu z nich ma tych źródeł kilka, w dodatku otrzymuje dochody na podstawie różnych...

Zamknij