Bankowość elektroniczna w Europie: Polska w ogonie, ale nie jest źle

Tylko co piąty klient polskiego banku korzysta z usług internetowych – czytamy w najnowszym raporcie Deutsche Bank Research. Bankowość elektroniczna jest najbardziej powszechna w Europie Północnej, gdzie korzysta z niej 62-77 proc. klientów. Z bardziej szczegółowej analizy wynika, że Polska choć na odległej pozycji w rankingu, radzi sobie nienajgorzej.

Największe kraje Europy (Niemcy, Francja, Wielka Brytania) ze współczynnikiem od 35 do 54 proc. znajdują się mniej więcej na poziomie Stanów Zjednoczonych, w których 41 proc. klientów banków korzysta usług online. Państwa Europy Wschodniej i Południowej odstają od europejskiego poziomu.
Chociaż Polska znalazła się dopiero na 20. miejscu, to i tak niezły wynik. Jak wskazują autorzy raportu decydujący wpływ na popularność bankowości internetowej ma gęstość zaludnienia danych regionów. Oprócz krajów skandynawskich w rankingu przewodzą małe, zurbanizowane kraje, takie jak Holandia, Luksemburg, Belgia czy Estonia.

Polska z wynikiem 21 proc. wypada dobrze na tle większych, bardziej rolniczych państw, jak Irlandia, Hiszpania, Portugalia, Włochy a także Czechy i Węgry.

(kliknij obrazek aby go powiększyć)

W całej Europie wciąż jest duży potencjał rozwoju bankowości elektronicznej. Jak wskazują autorzy raportu przyszłość należy do kobiet, które wciąż dużo rzadziej korzystają z  tego typu usług. Średnio różnica ta wynosi 16 proc.

Decydującą rolę według DB Research odgrywa  aktywność zawodowa.  Dla przykładu na Łotwie, gdzie zatrudnienie kobiet jest na takim samym poziomie, co mężczyzn, panie chętniej korzystają z bankowości internetowej niż panowie.

 

Więcej w bankowość elektroniczna
Banki poszukują kilku tysięcy pracowników

Po zachłyśnięciu się internetem i bankowością elektroniczną, w instytucjach finansowych trwa wielki odwrót - czytamy na www.bankier.pl. Większość instytucji myśli o rozwoju sieci i szuka nowych pracowników. Z badań przeprowadzonych...

Zamknij