Pensje nauczycieli doganiają resztę wynagrodzeń w kraju

„Rzeczpospolita” podaje, iż nauczyciele to jedyna grupa zawodowa, której wynagrodzenie dynamicznie rośnie mimo kryzysu.

W ciągu 2007 i 2008 roku ich pensje wzrosły aż o 28 proc. W przypadku całej reszty pracujących Polaków podwyżki wyniosły 17,6 proc.

W roku 2006 mediana wynagrodzeń nauczycieli wyniosła 1795 zł – wyjaśnia Renata Kucharska-Kawalec z firmy Sedlak & Sedlak. Za to w 2008 roku mogli oni już liczyć na 2300 zł co miesiąc.

Średnia płaca tej grupy zawodowej w pierwszej połowie tego roku sięgała już 2,6 tys. zł, pracownicy sfery budżetowej zarabiali średnio 3,4 tys. zł, a Polacy zatrudnieni w sektorze prywatnym 3,3 tys. zł.

Należy jednak pamiętać, że nauczyciele dostają dodatkowe nagrody roczne dopiero pod koniec roku, tak więc średnia za cały rok będzie jeszcze wyższa – tłumaczy ekspert Sedlak & Sedlak. Najbardziej doceniani są nauczyciele dyplomowani, w pierwszej połowie tego roku pensje najlepiej wykształconych i opłacanych pracowników sięgały nawet 4500 zł.

W efekcie średnie wynagrodzenie w ich wypadku wyniosło 3588 zł.

Źródło: Rzeczpospolita

Więcej w kryzys gospodarczy, nauczyciele
Tylko co piąta firma była przygotowana na kryzys

Kryzys gospodarczy rozpoczęty pod koniec 2008 roku w Stanach Zjednoczonych bardzo szybko ogarnął swoim zasięgiem cały świat. Jego skutki są odczuwalne także w Polsce. W badaniu przeprowadzonym dla Talent Club...

Zamknij