Społeczny Inspektor Pracy to etat gwarantowany na lata

Jak informuje Rzeczpospolita w firmach rośnie armia społecznych inspektorów pracy.

Pracodawcy mają związane ręce. Choć społeczni inspektorzy pracy niewiele robią, nie można się ich pozbyć z firmy przez co najmniej kilka lat. Problem w tym, że nie chodzi o kilka osób, ale o setki, i to szczególnie chronionych.

– Początkowo inspektorzy stanowili 1 proc. zatrudnionych w Orange, dziś już 4,5 proc. Mamy ich aż 668. W ciągu roku podjęli tylko 70 interwencji, w znakomitej większości w drobnych, administracyjnych sprawach – mówi Jacek Kowalski, członek zarządu Orange Polska ds. zasobów ludzkich.

Tak też jest w KGHM, gdzie działa 610 takich inspektorów. W innych dużych firmach inspektorów nie jest wcale mniej.

Skąd te tłumy?

– To idealna funkcja na kryzys, a przepisy nie określają maksymalnej liczby inspektorów w firmie – mówi Wioletta Żukowska, ekspert Pracodawców RP. Regulują za to ich szczególną ochronę. Kadencja inspektora trwa cztery lata, ale nie można go zwolnić jeszcze rok po jej ustaniu.

Nic więc dziwnego, że społeczników wciąż przybywa, szczególnie gdy w firmach szykują się zwolnienia. Te zaś ponoszą niemałe koszty związane z działalnością inspekcji. Wśród nich może znaleźć się dodatkowe wynagrodzenie za tę pracę – pisze dziennik.

Ostatnie zapytania:

  • inspektor pracy
Więcej w inspektor pracy, ochrona pracownika
Inspektor chce zakazu stosowania weksli dla pracowników

  Przedsiębiorcy nie mogą żądać od zatrudnianych podpisania weksla przy przyjmowaniu do pracy - informuje Dziennik Gazeta Prawna.   Jest to opinia głównego inspektora pracy. Chce on od ministerstwa zmiany...

Zamknij