Jak zrobić dobre i tanie szkolenie

Myślenie o oszczędzaniu na szkoleniach często przekłada się na jakość szkolenia (np. prowadzi je mniej doświadczony trener) i na sam proces uczenia się (np. gorsze warunki). Dla firmy takie podejście jest długofalowo nieskuteczne. Nie przyniesie rezultatów, jakie chcielibyśmy szkoleniem osiągnąć.
Można obniżyć koszty w inny sposób.

Po pierwsze, trzeba precyzyjnie określić, co chcemy od firmy szkoleniowej dostać. Czy chodzi tylko o szkolenie, czy zależy nam na jego ocenie. Czy ma to być standardowa ankieta zadowolenia, czy jeszcze jakiś test wiedzy. A może będziemy chcieli jeszcze sprawdzić, czy ludzie stosują nabytą wiedzę w praktyce” Bywa też, że podczas szkolenia powinny zostać wypracowane rozwiązania, które potem mają być wprowadzone. To wszystko wpływa na koszty, więc zlecający szkolenia musi wiedzieć, czy potrzebny mu jest program tylko szkoleniowy, czy szkoleniowo-rozwojowy, czy doradczo-szkoleniowo-rozwojowy.

Ostatnie zapytania:

  • jak zrobic dobre szkolenie
Więcej w rozwój pracowników, szkolenia dla zespołu
Skuteczność modeli kompetencyjnych

Od początku stycznia trwa piąte już badanie internetowe Instytutu Rozwoju Biznesu. Tym razem jego celem jest zgromadzenie danych o praktyce stosowania modeli kompetencyjnych w polskich firmach. Adresatami ankiety są dyrektorzy...

Zamknij