E-learning w językach obcych – droga przez mękę?

Jak zauważa Personel Plus e-learning zmienia się tak szybko, że za chwilę nasz sposób myślenia o nim będzie inny. Może warto więc wybiec trochę w przyszłość i przygotować się na to, co nas czeka” Być może myślimy o nim w sposób zbyt tradycyjny, przez pryzmat naszych dotychczasowych doświadczeń z przyswajaniem wiedzy” A może microlearning” Wszystko wskazuje na to, że idziemy w kierunku wiedzy w pigułce.

Ewidentnie wzrasta zainteresowanie szkoleniami w formule e-learningu, do tego stopnia, iż aktualnie popyt przewyższa podaż. Firmy zainteresowane są szkoleniami w tym trybie ze względu na ich relatywnie niską cenę, szeroki zasięg, możliwość wdrożenia szkolenia jednocześnie dla dużej liczby pracowników oraz fakt, że dostępne są praktycznie w każdym momencie.

E-learning dobrze wpisuje się w zmiany w naszym postrzeganiu rzeczywistości i interakcji z nią w dobie wszechobecności Internetu, wykorzystuje łatwość dostępu do informacji on-line, a także odzwierciedla zmiany nawyków przyswajania wiedzy. Wygląda więc na to, że technologia zaoferowała w końcu decydentom w działach HR złoty środek do realizacji celów szkoleniowych: optymalny kosztowo, wszechobecny, wygodny, efektywny, na czasie.

Więcej w e-learning
E-learning dynamiczny jak świat informatyki

W dużych firmach w Polsce średnio 15-20 proc. szkoleń realizuje się drogą elektroniczną. Ale patrząc na statystyki z USA, można przyjąć, że przez 5-7 lat czeka nas trzy-, a nawet...

Zamknij