Znamy przepis na idealnego biznesmena

Najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytetu Jagiellońskiego pokazuje, że pracodawcy poszukują pracowników z dokładnie określonym doświadczeniem i wykształceniem zawodowym. A wymagania rosną wraz z rangą stanowiska. Połowa rekrutujących firm oczekuje od kandydatów przede wszystkim samoorganizacji pracy oraz inicjatywy i motywacji. 45 proc. pracodawców za istotną uważa umiejętność kontaktowania się ze współpracownikami i klientami. Co ważne, 75 proc. pracodawców miało w 2011 r. problemy ze znalezieniem kandydatów spełniających te kryteria i ta tendencja utrzymuje się już od pewnego czasu.

Wybierając szkolenie, warto dokładnie sprawdzić jego program i prowadzących. Jeśli firma nie potrafi lub nie chce określić, jakich umiejętności czy wiedzy będzie można nabyć w trakcie danego kursu, to należy poważnie zastanowić się nad tym, czy chcemy inwestować niejednokrotnie spore pieniądze w tego typu szkolenia. Dla młodych osób kończących studia dobrym rozwiązaniem są studia podyplomowe. Warto je uzupełnić później o wyspecjalizowane szkolenia z interesującego nas zakresu, ale dobre studia podyplomowe dadzą solidną podstawę do dalszych szkoleń, a także uświadomią nam nasze braki i możliwości rozwoju, co ułatwi wybór właściwego szkolenia.

Więcej w rozwój zawodowy, sukces menedżera
Wsparcie na kształcenie młodocianych pracowników

Jak informuje Rzeczpospolita od września kształcący młodocianych pracowników otrzymają wyższe wsparcie finansowe. Przy przyuczeniu do wykonywania określonej pracy za pełny miesiąc edukacji dostaną 254 zł zamiast wcześniejszych 240 zł. Szef...

Zamknij