Najpopularniejsze zawody wśród młodych

Dla wielu młodych ludzi priorytetem – obok ukończenia studiów – jest szybkie usamodzielnienie się. Potrzeba zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego wraz z chęcią uzyskania niezależności finansowej, to główne powody, które mobilizują młodzież do poszukiwania pracy. Tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na wygodne życie za pieniądze rodziców, bezpłatne staże

i praktyki. Większość pracuje, aby mieć na swoje wydatki. Wyjazd na studia do większego miasta, chęć dorobienia do kieszonkowego lub nienajlepsza sytuacja materialna rodziców, skłania młodych ludzi do podejmowania pierwszej pracy jeszcze przed rozpoczęciem studiów wyższych.

Z danych agencji pracy Start People wynika, że obniża się dolna granica osób poszukujących pracy. Jeszcze kilka lat temu, młodzi ludzie odkładali decyzję o podjęciu pracy do momentu ukończenia studiów. Dzisiaj coraz szybciej zdobywamy pierwsze doświadczenia zawodowe. W pierwszym kwartale 2011 roku o 15 tysięcy wzrosła liczba osób po raz pierwszy podejmujących pracę w porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku (Monitoring Rynku Pracy; GUS 25.05.2011).

Z wyników badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wynika, że w pierwszym kwartale 2011 roku odsetek aktywnych zawodowo osób w wieku 15-24 lata wynosił 32,3%. Z kolei w grupie wiekowej 20-24 lata, pracuje aż 55,2% młodych ludzi. Współczynniki te corocznie wzrastają w okresie wakacyjnym. Duże bezrobocie wśród osób do 25-go roku życia, konkurencja na rynku pracy czy chęć zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego i posiadania własnych pieniędzy; powodują że znacznie częściej do agencji pracy zgłaszają się bardzo młode osoby w wieku 17+. Przemawiają za tym elastyczne godziny, duża liczba ofert i wysoka stawka godzinowa.

– Młodzi często podejmują pracę zaraz po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej. Wśród tych osób największym powodzeniem cieszą się prace dorywcze. Młodzi Polacy często chcą połączyć pracę z zabawą, dlatego chętnie podejmują się pracy przy wszelkiego rodzaju eventach m.in. koncertach, festiwalach i wystawach. Chłopcy zainteresowani są także pracami produkcyjnymi, natomiast dziewczęta najczęściej zostają hostessami lub roznoszą ulotki. Sporym zainteresowaniem cieszą się także stanowiska związane z branżą gastronomiczną, najwięcej ofert pracy skierowanych jest do kelnerek i kelnerów. Dzięki możliwości dostosowania godzin  pracy do  potrzeb pracownika, młode osoby mogą pogodzić pracę ze studiami – mówi Anna Brzezińska, project manager agencji pracy Start People.

W dużych miastach: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie czy Toruniu dużym zainteresowaniem cieszą się prace biurowe. Studentki chętnie aplikują na stanowiska recepcjonistek, sekretarek lub asystentek.
– Pracę w międzynarodowej firmie na stanowisku recepcjonistki podjęłam wraz z rozpoczęciem studiów. Dzięki temu,  mam znacznie większe doświadczenie zawodowe niż moi rówieśnicy i jestem niezależna finansowo mówi Agata, studentka III roku politologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Młodzi ludzie w wieku 20 + zainteresowani są także pracą w call center i w sprzedaży. Często zostają np. przedstawicielami handlowymi. Mężczyźni wybierają także pracę produkcyjną, średnia liczba nadesłanych aplikacji na jeden wakat przekracza 180.

– W mniejszych miastach, gdzie liczba ofert maleje, młodzi ludzie często decydują się na podjęcie pracy nie związanej z ich wykształceniem. Chcą jednak usamodzielnić się – dodaje Anna Brzezińska.
Rozpoczęcie pracy tuż po szkole średniej to nie tylko sposób na usamodzielnienie się, ale i większe szanse na rynku pracy po ukończeniu studiów.

Tabela: Najpopularniejsze oferty pracy wśród ludzi w wieku do 25 roku życia:

 

(kliknij obrazek aby go powiększyć)

 

 

Ostatnie zapytania:

  • popularne zawody
  • zawody dla mlodych
  • plebiscycie na najpopularniejsze słowo wśród młodych ludzi
  • najczęściej wybierane zawody w polsce
  • Zawody dla młodych
  • najczesciej wybierane zawody
  • najczęściej wybierane prace
  • gdzie pracuja mlodzi
  • najpopularniejszy zawód w polsce
  • jakie zawody sa przez mlodych ludzi wybierane
Więcej w oferty pracy, pierwsza praca
Więcej pracy dla menedżerów

Drugi kwartał potwierdził dobrą koniunkturę na światowym rynku Executive Search, czyli rekrutacji top menedżerów. Jednak w Polsce nie wywołało to skoku zatrudnienia konsultantów. Liczba projektów rekrutacji na najwyższe stanowiska menedżerskie...

Zamknij