Historyk w windykacji, czyli kto nie pracuje w wyuczonym zawodzie?

Portal Wirtualna Polska postanowił przeprowadzić ankietę na temat rynku pracy i kultury organizacyjnej. W badaniu wzięło udział 9,5 tys. osób, z których aż 58 proc. nie pracuje w swoim zawodzie, natomiast 42 proc. ma pracę zgodną ze swoim wykształceniem.

Dla porównania, w 2006 roku odsetek osób pracujących w wyuczonym zawodzie był niższy i wynosił 39 proc. W innych zawodach pracowało 44 proc. badanych, a 17 proc. ankietowanych pozostawało bez zatrudnienia.

Nie zaskakuje fakt, że najczęściej profesje zmieniają humaniści. Często muszą dodatkowo szkolić się, by dopasować do obecnego stanu rynku pracy. Fach częściej zmieniają także studenci uniwersytetów niż politechniki.

Za najczęściej wymieniane powody niepracowania w zawodzie ankietowani wymieniali zmiany na rynku pracy. W ten sposób odpowiedziało 60 proc. respondentów. Trudności w znalezieniu pracy sprawiły, że musieli podjąć inne zatrudnienie. 20 proc. badanych odpowiedziało, że to pieniądze i perspektywa wyższych zarobków skłoniła ich do przekwalifikowania się, a pozostali stwierdzili, że po studiach okazało się, że ich zawód to nie jest to, czym chcą się zajmować przez resztę życia (20 proc.).

Źródło: www.bankier.pl

Więcej w kultura organizacyjna, praca
Wraca Praca?

Monster Worldwide opublikował kolejną edycję raportu na temat podaży internetowych ofert pracy. Publikacja opiera się na wynikach badania Monster Employment Index (MEI)*. W październiku 2009 wzrost o 2 punkty w...

Zamknij