Eurostat: bezrobocie w Polsce wyniosło 8,0% w sierpniu, w całej UE – 9,1%

Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 8,0% w sierpniu br. wobec 8,0% w poprzednim miesiącu i 6,9% rok wcześniej. W całej Unii Europejskiej (UE) wskaźnik ten wyniósł 9,1% wobec 9,0% w poprzednim miesiącu i wobec 7,0% rok wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W strefie euro bezrobocie ukształtowało się w sierpniu na poziomie 9,6% wobec 9,5% przed miesiącem i w porównaniu do 7,6% rok wcześniej.

Najniższy poziom wyrównanej sezonowo stopy bezrobocia odnotowała Holandia (3,5%) i Austria (4,7%), a najwyższy Hiszpania (18,9%) oraz Łotwa (18,3%). Eurostat mierzy zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju.

Więcej w bezrobocie
Czeka nas trudny początek roku

- Stopa bezrobocia na koniec przyszłego roku może wynieść nawet 14 proc. - prognozuje Jakub Borowski, główny ekonomista Invest-Banku. Jego zdaniem ten rok zakończymy 13-proc. bezrobociem. Dodaje, że dla pracowników...

Zamknij