Polacy chętnie wysyłają PIT-37 przez internet

Podatnicy mają jeszcze tylko dwa dni na rozliczenie się z fiskusem. Roczne zeznania podatkowe można wypełnić ręcznie na formularzach pobranych w urzędach skarbowych lub też z wykorzystaniem programów do rozliczania PIT-ów, dołączanych do codziennej prasy lub ściągniętych z internetu. Najszybszym sposobem jest skorzystanie z bezpłatnego serwisu www.pitroczny.pl, który umożliwia wypełnienie zeznania podatkowego online.

45 tys. podatników skorzystało z e-deklaracji

Hitem tegorocznych rozliczeń podatkowych jest możliwość wysłania wypełnionego formularza PIT-37 bez kwalifikowanego, bezpiecznego podpisu elektronicznego. Działający od 9 kwietnia system Ministerstwa Finansów o nazwie e-Deklaracje pozwala obywatelom rozliczyć się z fiskusem bez ruszania się z domu. Podatnik może to zrobić na dwa sposoby – albo online za pomocą interaktywnego formularza, albo z wykorzystaniem programu, który można ściągnąć z ministerialnego serwisu e-deklaracje.gov.pl.

Po wypełnieniu PIT-37 o wymagane dane użytkownik wybiera rodzaj podpisu elektronicznego, którym chce sygnować zeznanie roczne (e-podpis kwalifikowany lub niekwalifikowany), wpisuje dane identyfikacyjne i wysyła gotowy formularz na internetową bramkę Ministerstwa Finansów. Po pozytywnej weryfikacji podatnik otrzymuje Urzędowe Potwierdzenie Odbioru (UPO), które warto wydrukować. Dokument ten poświadcza bowiem fakt złożenia zeznania podatkowego za 2008 rok. Proces sprawdzania poprawności danych identyfikacyjnych może potrwać nawet do 24 godzin. W przypadku gdy weryfikacja będzie negatywna, wysyłający PIT-37 otrzyma komunikat o błędzie i odrzuceniu zeznania podatkowego przez elektroniczny system.

Uruchomienie systemu e-Deklaracje, szumnie zapowiadane przez resort finansów od wielu miesięcy, ruszył ostatecznie w ostatnim, najgorętszym okresie rozliczeń – 9 kwietnia, tuż przed Wielkanocą. Do tej pory swoje rozliczenia za 2008 rok wysłało przez internet ponad 45 tys. osób. Co ciekawe – do 21 kwietnia z ministerialnego systemu skorzystało 25 tys. podatników. W ciągu niespełna tygodnia nastąpił zatem niemal dwukrotny wzrost korzystających z tego rozwiązania. W ostatnich dwóch dniach przed końcem okresu rozliczeniowego liczba złożonych e-deklaracji urośnie jeszcze bardziej.

Kilkadziesiąt tysięcy PIT-ów to jak na polskie warunki bardzo duża liczba – podkreśla Andrzej Parszuto, wiceprezes spółki Power Media, która zaprojektowała www.pitroczny.pl. – Rok temu za pośrednictwem internetu podatnicy wysłali zaledwie 300 zeznań rocznych za 2007 r. Oczywiście istniał wówczas jeszcze obowiązek potwierdzania deklaracji kosztownym kwalifikowanym e-podpisem.

Rozliczenie przez internet również z Pitroczny.pl

Z możliwości wysłania PIT-37 przez internet można korzystać nie tylko poprzez ministerialną stronę e-deklaracje.gov.pl. System do rozliczania rocznego podatku online został zaimplementowany w serwisie www.pitroczny.pl. Aplikacja umieszczona na stronie jest autorskim rozwiązaniem Power Media, zgodnym z wytycznymi Ministerstwa Finansów, jest jednak prostsza od rozwiązania umieszczonego na stronie internetowej resortu.

Użytkownik wypełniający zeznanie podatkowe w serwisie Pitroczny.pl nie musi instalować w swoim komputerze wymaganego przez ministerstwo programu Adobe Reader w wersji przynajmniej 8.0, ani pobierać z internetu specjalnej wtyczki do tej aplikacji. Wystarczy, że zaloguje się do systemu Pitroczny.pl i wypełni online interaktywny formularz, odpowiadając na proste pytania zadawane przez system, dotyczące wysokości i źródła dochodów, rodzajów odliczeń oraz danych identyfikacyjnych i osobowych podatnika. Oprogramowanie portalu automatycznie dokonuje obliczeń wszystkich potrzebnych składników i umieszcza je we właściwych polach formularza.

Tak jak to ma miejsce w przypadku serwisu e-deklaracje.gov.pl, rozliczenie przesłane przez stronę Pitroczny.pl na internetową bramkę resortu finansów nie wymaga poświadczenia własnym podpisem elektronicznym, ponieważ tożsamość podatnika weryfikowana jest na podstawie sześciu cech osobistych podatnika: NIP-u, pierwszego imienia, nazwiska, numeru PESEL, daty urodzenia oraz kwoty przychodu z zeznania lub rozliczenia za rok 2007.

Od połowy lutego w serwisie Pitroczny.pl zarejestrowało się blisko 20 tys. użytkowników – mówi prezes Andrzej Parszuto. – W ciągu dziesięciu dni od uruchomienia aplikacji do wysyłania PIT-37 przez internet prawie 600 osób zdecydowało się na złożenie deklaracji online. Liczba ta szybko rośnie, ponieważ znajdujemy się w najgorętszym okresie rozliczeń.

Spółka Power Media gwarantuje wysokie bezpieczeństwo przechowywanych informacji. Bezpieczne jest także wypełnianie rocznego zeznania podatkowego, ponieważ transmisja danych do serwisu www.pitroczny.pl, a także e-deklaracji na serwery Ministerstwa Finansów odbywa się za pomocą połączenia szyfrowanego. Użytkownik nie musi też przechowywać w szufladzie wypełnionych PIT-ów. Formularze wypełnione za pośrednictwem Pitroczny.pl będą przechowywane w wersji elektronicznej w serwerowni www.ifirma.pl do 2013 roku.

Więcej w e-deklaracja, PIT
Internauci chętnie wypełniają PIT-y w internecie

Dynamicznie wzrasta zainteresowanie serwisem www.pitroczny.pl. W ciągu miesiąca od debiutu strony swoje zeznania roczne wypełniło online już 6,5 tys. Polaków. To niemal tyle samo, ile w całym okresie rozliczeniowym w...

Zamknij