Krok do Kariery jest inny

Oto co musisz wiedzieć, aby pozyskać cennego pracownika w czterech krokach.

Krok pierwszy – Sprawdź czy potrzebujesz stażysty?

Praktyki i staże są potrzebne zarówno studentom, jak i pracodawcom. Dla pracodawców praktykanci są szczególnie wartościowi. Po części dlatego, że na pewien okres pozyskują nie najdroższych pracowników, a po okresie stażu mogą mieć możliwość ich późniejszego zatrudnienia. Weryfikacja umiejętności studentów w praktyce pozwala na skuteczniejszy dobór przyszłych pracowników.

Według oficjalnych danych z Ministerstwa Pracy, co roku ponad 3 tysiące podmiotów gospodarczych poszukuje chętnych do odbycia stażów i praktyk. Jednym ze sposobów na znalezienie młodego, utalentowanego pracownika jest uczestniczenie w programach stażowych, które organizują proces rekrutacji i doboru właściwego kandydata do danej firmy. Program stażowy Krok do Kariery daje możliwość pozyskania kandydata dopasowanego do kultury organizacyjnej firmy oraz kompetencyjnie do stanowiska, co zmniejsza ryzyko podjęcia niewłaściwej decyzji podczas rekrutacji.

Nie zawsze same dobre chęci i zapał kandydatów wystarczają, aby spełnić oczekiwania pracodawcy, który często sporo wymaga od przyszłych stażystów, ale też i dba o ich rozwój.

Krok drugi – Zastanów się do jakiego działu w firmie potrzebujesz stażysty?

Przedsiębiorstwo produkcyjne nie będzie potrzebować praktykantów z kierunków humanistycznych ale preferuje przyszłych inżynierów o ścisłych umysłach. Praktykant potrzebny jest choćby po to, aby zapewnić normalne funkcjonowanie firmy w okresie wzmożonych urlopów pracowniczych.

Często wykonuje normalną pracę osoby, która właśnie odpoczywa w ciepłych krajach. Inni pracodawcy wykorzystują praktykantów jako tanią lub całkiem darmową pomoc dla swoich drogich specjalistów. Studenci mają sporo wiedzy teoretycznej, więc po odpowiednim instruktażu i pod pewną kontrolą, są w stanie wykonywać naprawdę odpowiedzialne zadania.

Firma uczestnicząca w programie Krok do Kariery określa profil kandydata wybierając oczekiwany poziom kompetencji. Dzięki temu, może wybrać sumiennego praktykanta do księgowości, a komunikatywnego i o elastycznym myśleniu do działu PR. Kandydaci aplikując do programu wypełniają test, który określa ich poziom kompetencji, a następnie rozwiązują case”a z „życia firmy”. Analiza studium przypadku wymaga od kandydata wykazania się takimi cechami jak dążenie do rezultatów, analityczne myślenie oraz kreatywność w proponowaniu nowych rozwiązań.

Najlepsi autorzy casów, którzy odpowiadają firmie pod względem kompetencji oraz wykształcenia, przechodzą do ostatniego etapu selekcji – Assessment Centre. To jedna z najwygodniejszych i najbardziej wiarygodnych metod oceny kandydata do pracy, która też nie należy do najtańszych i rzadko stosowana jest na poziomie rekrutacji stażysty. Oferowana w programie Krok do Kariery daje pracodawcy możliwość sprawdzenia, jak kandydaci działają w stresie podczas sytuacji imitujących realne sytuacje biznesowe.

Krok trzeci – Czy chcesz zaistnieć w środowisku akademickim?

Organizacja praktyk jest na pewno formą promocji firmy wśród studentów najlepszych polskich uczelni. Są firmy, które poprzez system praktyk oraz stażów szukają i „wychowują” sobie przyszłych pracowników. Żeby oszlifować diament, trzeba mieć możliwość pozyskania najlepszych, rokujących absolwentów. Umacnianie marki dobrego pracodawcy jest istotnym elementem budowania własnej przewagi konkurencyjnej na rynku pracy.

Program Krok do Kariery będzie obecny w ponad 50 uczelniach Krok do Kariery. Pozyskaj wartościowego pracownika. Program organizowany jest przez Nowoczesną Firmę, Fundację Obserwatorium Zarządzania, Monster Polska wspólnie z wiodącymi firmami szkoleniowo doradczymi: Schenk Institute i Profirmą.

Ostatnie zapytania:

  • krok do kariery
Więcej w kariera, praktyki
Budowania marki pracodawcy nie można zawiesić na kołku

Krok do Kariery to program wspierający pozyskiwanie młodych talentów dla organizacji. Dla firm, które zdecydują się na przyjęcie stażysty, poszukujemy utalentowanych studentów i absolwentów, którzy świadomie kierują swoją karierą i...

Zamknij