Wyższa akcyza na samochody i alkohol

Wyższa akcyza na samochody i alkohol wejdzie w życie z początkiem stycznia – zapowiedział w TVN CNBC Biznes Jacek Rostowski. Szef resortu finansów mówił także o rządowym planie antykryzysowym i prognozowanym wzroście PKB. – W tej chwili mogę się pod tą prognozą podpisać. Może się też okazać, że to nie ostatnie słowo – dodał minister.

Jacek Rostowski zapowiedział podwyżkę akcyzy na samochody wysokolitrażowe i alkohol. – Nowa akcyza będzie obowiązywać od 1 stycznia. To będzie zmiana w ustawie. Teraz projekt nowelizacji trafił do Senatu – poinformował szef resortu finansów i dodał, że w przyszłości można się spodziewać powrotu do starych stawek. – Odgórna polityka rządu jest w końcu obliczona na obniżanie podatków – powiedział i przypomniał, że w przyszłym roku w kieszeniach Polaków zostanie 8 mld zł z obniżki podatku PIT.

Gość TVN CNBC Biznes odniósł się także do ogłoszonego w niedzielę rządowego planu antykryzysowego na lata 2009-2010. – Kryzys rozwija się dynamicznie. Potrzebowaliśmy czasu, by w ogóle móc przewidzieć jego skutki. Teraz mamy pewne rozeznanie – przyznał minister. – W trudnych czasach warto zachować spokój, jednocześnie trzeba intensywnie się przygotowywać. Chcieliśmy pokazać wszystkim w Polsce i zagranicą, że zachowujemy się odpowiedzialnie – dodał.

Minister Rosotowski odniósł się także do zapowiedzianej korekty prognozy wzrostu PKB z 4,8 proc. na 3,7 proc. – Dziś mogę się podpisać pod 3,7-procentowym wzrostem PKB. Czas pokaże, czy nastąpi weryfikacja – stwierdził szef resortu finansów. – Jeśli zajdzie taka potrzeba nie wykluczam poprawki w połowie 2009 roku – dodał.

Więcej >>

Źródło: TVN24.pl