Ból i cierpienie pracownika biurowego.

Ośmiu na dziesięciu pracowników biurowych odczuwa bóle kręgosłupa, nadgarstków czy oczu – wynika z ankiety Egotest.pl. Przyczyną tych dolegliwości są przede wszystkim nieodpowiednie warunki pracy w polskich biurach oraz niska świadomość zagrożeń. Zaledwie 1% komputerowych stanowisk pracy w Polsce spełnia wszystkie wymogi ergonomii.

– Przeciążenie układu ruchu wynikające z nadmiernego obciążenia statycznego podczas długotrwałej pracy siedzącej prowadzi do występowania tzw. zespołów przeciążeniowych. Najczęstsze z nich są bóle kręgosłupa oraz niewydolność krążenia żylnego, a co za tym idzie uczucie ciężkości nóg, obrzęki podudzi – alarmuje dr n. med. Patrycja Krawczyk-Szulc z klinik medycznych LUX MED.

Potwierdzają to niepokojące wyniki ankiety Ergotest.pl. Jedynie 6% pytanych nie zauważa żadnych dolegliwości związanych z wielogodzinną pracą siedzącą. Reszta skarży się na różnego rodzaju przypadłości. Ciągłe bóle pleców i karku odczuwa 6% ankietowanych, 35% ma z nimi do czynienia często. Niewiele lepsza jest sytuacja z nadgarstkami pracowników biurowych, na ich ból skarży się odpowiednio: 3% i 20%. Problemy ze wzrokiem ma natomiast 8 na 10 badanych.

Specjaliści ds. ergonomii pracy wymieniają główne czynniki zwiększające ryzyko występowania bólów wśród pracowników biurowych. Oprócz wieku i płci zalicza się do nich nieodpowiednie siedzisko (pełna regulacja foteli występuje tylko w 22% przypadków), przebywanie przed ekranem monitora ponad 6 godzin w tej samej pozycji oraz ograniczoną aktywność fizyczną poza pracą.

– Nawet drobnych dolegliwości, takich jak sztywny kark, ciężkie nogi czy obrzęki podudzi nie należy bagatelizować. Jest to pierwszy sygnał, że należy zmienić sposób wykonywania pracy i jej organizację oraz poprawić ergonomię stanowiska pracy. Wśród sposobów zapobiegających tym dolegliwościom należy wymienić m.in. aktywny wypoczynek, ćwiczenie wzmacniające mięśnie, wyposażenie biura w regulowany fotel, podnóżek, żelową podkładkę pod myszkę i inne ergonomiczne produkty – radzi Joanna Kamińska z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP-PIB).

Wymieniane przez ekspertów dolegliwości występują częściej u kobiet. Aż 94% z nich odczuwa bóle pleców i karku. W przypadku mężczyzn na tę przypadłość skarży się 85% badanych. Ponadto, kobiety częściej odczuwają bóle oczu (kobiety 90%, mężczyźni 80%) i nadgarstków (odpowiednio: 69%, 57%).

Jak wiadomo praca przy stanowisku komputerowym nie spełniającym wymogów ergonomii może powodować różne bóle i dolegliwości, a w konsekwencji prowadzić do przewlekłych chorób. Wyniki ogólnopolskiego badania Ergotest są alarmujące i powinny przyczynić się do wzrostu zainteresowania zdrowiem i warunkami pracy osób spędzających większość czasu przy komputerze.

Dodatkowe informacje: Anna Drożdż drozdza@fleishman.com Waldemar Gojtowski waldemar.gojtowski@fleishman.com Fleishman–Hillard

Ostatnie zapytania:

  • bourowych odczuwa bol
  • ergonomia pracy w archiwum
  • pracownik skarzy sie ze jest przeciazony