Ile kosztuje życie w dużym mieście?

Mobilność zawodowa Polaków rośnie z roku na rok. Bardziej atrakcyjne wynagrodzenie nie gwarantuje wyższego standardu życia, jeśli w związku ze zmianą miejsca pracy koszty utrzymania znacznie wzrosną.

Miasta atrakcyjne dla turystów i inwestorów charakteryzują się wysokimi cenami, dlatego też koszty życia w Warszawie i Krakowie należą do najwyższych w kraju. Do grona najdroższych polskich miast dołączył w ostatnich latach Wrocław. Koszty podstawowych produktów i usług są w Polsce bardzo zróżnicowane. Najwyższe ceny żywności w 2007 roku odnotowano we Wrocławiu. Podstawowe artykuły spożywcze, jak mięso, wędlina, owoce i warzywa były tu droższe niż w innych miastach. Poznań natomiast kusił niskimi cenami używek – piwo, kawa i papierosy były tam najtańsze.

Koszty zakupu nieruchomości na rynku wtórnym wahają się w Polsce od 4 do 11 tys. PLN za m². Najwyższą cenę, ponad 11 tys. PLN za m², należało zapłacić w Sopocie. Najtańsze były mieszkania w Katowicach, gdzie za m² płacono średnio 4 312 PLN.

Mieszkanie w dużym mieście wiąże się z koniecznością dojazdów do pracy. Korzystanie z komunikacji miejskiej jest najtańsze we Wrocławiu. Transport własnym samochodem najbardziej opłaca się w Gdańsku i Rzeszowie, ponieważ cena benzyny jest tam najniższa.

Jakie są ceny podstawowych produktów w największych miastach Polski? Gdzie opłaca się kupić, a gdzie wynająć mieszkanie? W których miastach koszty życia są najniższe? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w artykule „Kiedy Polak zmienia pracę – koszty życia w największych polskich miastach” w portalu rynekpracy.pl.

Pytania i dodatkowe informacje: Karolina Półtorak poltorak@sedlak.pl

Ostatnie zapytania:

  • ile kosztuje życie w mieście
  • ile kosztuje życie w polsce
Więcej w mobilność zawodowa, nieruchomości
EURA7 dla Echo Investment SA

Klimt House to najnowsza inwestycja Echo Investment SA. Projekt wyróżnia nowoczesna architektura, inspirowana twórczością Gustawa Klimta. Na potrzeby promocji Klimt House, uruchomiono dedykowany serwis internetowy oraz zrealizowano prezentację multimedialną. Czy...

Zamknij