#MPR#Łódź walczy o inwestycję, przy której Dell to drobnostka

Łódź walczy o inwestycję, przy której – jak mówi się w urzędzie – Dell to drobnostka. Szansa na wielką fabrykę jest duża, ale trzeba… przesunąć S-14. Chodzi o firmę z branży motoryzacyjnej, a konkretnie fabrykę silników Peugeota. Koncern chce ulokować się na peryferiach Łodzi.

Informację potwierdza Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, choć zaznacza, że mamy konkurentów: Turcję, Ukrainę i Rumunię. Polska, czyli Łódź, ma jednak największe szanse.

Problem w tym, że Peugeot potrzebuje bardzo dużą, 200-hektarową działkę (5 razy większą niż zajmuje Dell). Znalazł taką na peryferiach Łodzi, w jej zachodniej części. Tyle tylko, że teren jest prostokątny, a inwestor potrzebuje kwadratowy. Można byłoby działkę trochę powiększyć, wyrównując wymiary boków. Ale do tego potrzebne jest przesunięcie S-14.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad potwierdza, że magistraccy urzędnicy zwrócili się z prośbą o zmianę przebiegu obwodnicy S-14. – Otrzymaliśmy takie pytanie od miasta i prowadzimy rozmowy – przyznaje Maciej Zalewski z GDDKiA w Łodzi.

Zmiana trasy drogi ekspresowej nie będzie jednak łatwa. Inwestycja jest przygotowywana od kilku lat i prace są już bardzo zaawansowane.

– Mamy projekt, zarezerwowany korytarz pod przyszłą trasę S-14 i wykupionych część gruntów. Jeżeli rzeczywiście musielibyśmy wprowadzić poprawki, zburzyłoby to nasze dotychczasowe działania na pewnym fragmencie. Zmiana oznacza rozpoczęcia procedur od nowa – przyznaje Zalewski.

Przesunięcie trasy to koszty. Trzeba wykupić dodatkowe grunty i powtórzyć niektóre procedury, np. stworzyć nowe projekty i przeprowadzić konsultacje społeczne.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Więcej w finanse, inwestycje
#MPR#PB: Skandynawowie zerkają na Playa

PB” dowiedział się w dwóch niezależnych źródłach biznesowych, że większościowy udziałowiec operatora sieci Play prowadzi negocjacje w sprawie sprzedaży operatora. — Novator wyszedł z prezentacją dla inwestorów w kwietniu —...

Zamknij