#MPR#GP: Coraz więcej menedżerów zamierza studiować prawo

Uczelnie wciąż uruchamiają nowe kierunki studiów podyplomowych o profilu prawniczym. Jednym z powodów jest bardzo duże zainteresowanie nimi przez menedżerów.

Bez dobrej znajomości prawa nie sposób prowadzić biznesu – podkreślają eksperci. Tego samego zdania są przedsiębiorcy, którzy coraz chętniej kierują swoich kluczowych pracowników na studia podyplomowe z zakresu prawa.

Marian Owerko, prezes zarządu firmy Bakalland, podkreśla, że obecnie niekiedy nawet menedżerowi, który już ma wykształcenie prawnicze, trudno jest swobodnie poruszać się po różnych dziedzinach prawa.

– To sprawia, że zaczyna się dokształcać. Jeśli bowiem taka osoba kieruje firmą powinna orientować się we wszystkich aspektach biznesu, a także mieć wiedzę o obowiązującym prawie – wskazuje Marian Owerko.

Michał Kaczmarski, menedżer z działu doradztwa biznesowego Ernst & Young, zwraca natomiast uwagę na to, że brak wiedzy prawniczej może prowadzić do tego, że nawet doświadczeni menedżerowie podpisują z klientami umowy, które z pozoru wydają się korzystne dla firm, a w istocie mogą im poważnie zaszkodzić.

Taka sytuacja spotkała Jacka Smeleja, gdańskiego przedsiębiorcę prowadzącego sieć siedmiu sklepów odzieżowych. Otrzymał on wezwanie do zapłaty od notowanego na Giełdzie Papierów Wartościowych producenta markowej odzieży. Było to wiele miesięcy po zakończeniu współpracy tej firmy z potężniejszym partnerem.

– Dopiero wtedy zauważyliśmy, że jedna z klauzul umownych zobowiązywała nas do zapłaty producentowi kilkudziesięciu procent wartości tych produktów, których nie udało nam się w sezonie sprzedać. Konieczność przekazania znacznej kwoty zachwiała wtedy płynnością finansową firmy – wspomina Jacek Smelej.

Dostrzegając zainteresowanie menedżerów prawem, uczelnie rozszerzają ofertę edukacyjną. W roku akademickim 2007/2008 ponad połowa nowych kierunków studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim (UW) dotyczyła wybranej dziedziny prawa.

Podobne zainteresowanie studiami prawniczymi zanotowała Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Koźmińskiego. W odpowiedzi na potrzeby słuchaczy, uruchomiła w ubiegłym roku akademickim studia podyplomowe z zakresu prawa pracy i podatków.

– Kandydaci wtedy decydują się na podjęcie studiów, gdy są przekonani, że zdobędą wiedzę przydatną im w pracy – tłumaczy Sylwia Rogalska z działu studiów podyplomowych szkoły Koźmińskiego.

Uczelnia planuje uruchomienie kolejnych pięciu kierunków prawniczych, m.in. studia ukraińskiego prawa handlowego i zarządzanie firmą prawniczą – kierunek adresowany do menedżerów.

Uniwersytet Warszawski natomiast proponuje nabór na kierunki głównie dotyczące klasycznych dziedzin prawa, które cieszą się największym zainteresowaniem, a więc prawo podatkowe, prawo spółek, prawo zamówień publicznych, prawo Unii Europejskiej itp. Od października tego roku uruchomiony zostanie też kierunek prawa pracy.

Więcej >>

Źródło: Gazeta Prawna

Więcej w edukacja, menedżer
DOBRY MENEDŻER MUSI UMIEĆ KRYTYKOWAĆ, ALE I CHWALIĆ PODWŁADNYCH

Najlepsi liderzy potrafią cieszyć się pomysłami oraz zaangażowaniem pracowników - wiedzą też, że aby przyciągać utalentowanych ludzi do firmy, muszą być zarówno odważni, jak i sympatyczni. Liderzy inspirują i motywują...

Zamknij