BONUSY CZYLI JAK DOPIEŚCIĆ PRACOWNIKA

Firma Procter&Gamble zorganizowała dla pracowników w zakładzie na warszawskim Targówku siłownię z salą fitness i pokojem do masażu. Oferuje im też dotowaną stołówkę i zapewnia prywatną opiekę zdrowotną.

Urozmaicony pakiet socjalny, to jedno z głównych kryteriów wyboru pracodawcy. Dlatego nasza firma może konkurować z innymi o najlepszych pracowników – mówi Katarzyna Wróbel, dyrektor działu HR Procter & Gamble. – Poza możliwością rozwoju i konkurencyjną pensją gwarantujemy pracownikom dodatkowy zestaw korzyści pozwalający łączyć pracę z życiem prywatnym. Wyznajemy zasadę różnorodności i elastyczności, dlatego umożliwiamy młodym mamom pracę w domu, a w przypadku nieprzewidzianych wyjazdów służbowych dofinansowujemy opiekunkę do dzieci – dodaje.

Praktycznym rozwiązaniem jest też zatrudniona w biurze firmy osoba, która pomaga pracownikom załatwić ich sprawy na mieście (np. płaci prywatne rachunki, zawozi rzeczy do pralni).

Problemów z zatrudnieniem fachowców nie ma też sopocka Atena. Specjaliści IT chcą tu pracować, bo firma wie, że nie samą pracą człowiek żyje. – Mamy bardzo bogaty program socjalny. Standardem jest już fitness czy basen dla całej załogi. Firma dofinansowuje pracownikom również jogę, grę w tenisa, piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę. Z okazji świąt kupuje indywidualnie prezenty dla pracowników, a dla ich dzieci organizuje imprezy – mówi Natalia Lewandowska, dyrektor HR Ateny. Firma spełnia również życzenia zatrudnionych. Wystarczy, że przyjdzie grupa pracowników i powie o swoim pomyśle. W ubiegłym roku na imprezie firmowej był pokaz latino dance. Po imprezie dziewczyny przyszły do działu HR i powie działy, że mają zebraną grupę, która chce się uczyć latino. Firma skierowała je do jednej z gdyńskich szkół tańca. Podobnie było z grupami pracowników, którzy przyszli z propozycjami zabawy w paintball, jazdy gokartami czy gry w kręgle.