TELEPRACA? DOBRY POMYSŁ!

Telepraca od kilku miesięcy jest już całkowicie legalna. Wszystko, co jest z nią związane, reguluje kodeks pracy. Jeśli mamy dobrego szefa, możemy się też z nim umówić na elastyczne godziny pracy dostosowane do naszych potrzeb. Jeśli chcemy, możemy pracować tylko w weekendy. No i oczywiście – jeśli mamy naprawdę dużo obowiązków rodzinnych, a nie chcemy całkowicie rezygnować z pracy – możemy zdecydować się na pracę na niepełnym etacie.

Sposobów na godzenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi jest mnóstwo. I na szczęście coraz łatwiej przekonać do nich pracodawców. Bo przecież wiadomo, że konflikt interesów „pracowych z domowymi” to tylko niepotrzebny stres, konflikty w rodzinie, gorsza opieka nad dziećmi, rozwody, brak poczucia bezpieczeństwa… A komu potrzebny jest zestresowany, niezadowolony z życia pracownik” Nikomu. Bo taka sytuacja powoduje, że pracownik nie jest w stanie pracować efektywnie i wydajnie, częściej popełnia błędy, jest niechętny nowościom i zmianom, omija przepisy, zasady bezpieczeństwa, polecenia. Poza tym ma mniejszy zapal do pracy, częściej niż inni korzysta ze zwolnień lekarskich.

Więcej w elastyczne formy zatrudnienia, prawo pracy
ELASTYCZNY NIE TYLKO PRACOWNIK

Jak donosi magazyn "Personel i Zarządzanie", braki kadrowe na rynku spowodowane migracją Polaków za granicę wymuszają na przedsiębiorcach bardziej aktywne działania w ramach zdobywania nowych i utrzymania już zatrudnionych pracowników....

Zamknij