Kolor przyciąga uwagę

W nowoczesnym handlu kolor jest bardzo ważnym elementem marketingu. Jest on bowiem spostrzegany przez klienta jako pierwszy. Współtworzy nastrój, klimat, pozwala na ciekawą i atrakcyjną wizualnie ekspozycję produktu.

Znając podstawy teorii barw, możemy kierować okiem odbiorcy tak, by osiągnąć postawiony sobie cel – zwrócić i zatrzymać uwagę klienta. Należy jednak pamiętać, że przesada w ekspozycji koloru bywa zgubna. Zbyt duża ilość kolorów skupionych w jednym miejscu może spowodować zamieszanie i chaos. Dobra koordynacja kolorystyczna w naszym sklepie to również ułatwienie zakupów, informacja o dostępnych modelach, a także miły dla oka obraz.

Podobnie rzecz ma się z opakowaniami towarów. W dzisiejszych czasach opakowanie służy nie tylko ochronie znajdującej się wewnątrz rzeczy, ale przede wszystkim ma oddziaływać na wyobraźnię nabywcy, sprawiać, że produkt staje się zauważony, a w konsekwencji pożądany przez klienta.
Wybór właściwego koloru opakowania jest trudny, ponieważ powinien on spełniać siedem funkcji: przyciągać uwagę, zapewniać realizm, tworzyć zgodność psychologiczną i symboliczną, ułatwiać identyfikację, zwiększać skuteczność zapamiętania, podnosić kontrast w stosunku do artykułów konkurencji oraz wzmagać atrakcyjność artykułu.

Kolory w sklepie działają na naszą podświadomość tak samo jak ich odpowiednie ułożenie. Tak, więc niebieski kolor „oddala” produkt ułożony na półce, czerwony go „przybliża”, a żółty optycznie powiększa. W świadomości i podświadomości nabywców zakodowane są skojarzenia związane z niektórymi barwami, np. niebieski kojarzy się ze świeżością, czystością, zimnem (ryby mrożone, proszki, płyny do mycia), czerwony zwiększa zainteresowanie i pobudza do działania, czerń, srebro złoto i purpura wskazują na luksusowy charakter produktu. Jednocześnie kolor powinien być dostosowany do danej grupy towaru np. niebieski do ryb. Trzeba jednak pamiętać o tym, by tej samej kolorystyki nie zastosować do różnych kategorii produktów. Ważne są też skojarzenia np. barwa zielona w dziale mięsa czy serów kojarzy się z produktami nieświeżymi a wręcz z zepsutymi.

Coraz większa liczba handlowców dostrzega znaczenie właściwej kolorystyki w sklepie. Jest to bardzo ważne, gdyż jak dowodzą badania 80 proc. decyzji zakupowych zapada właśnie na tej podstawie. Dlatego wielu właścicieli sklepów decyduje się na współpracę z doradcami. Tak zwani kolor designerzy pomagają im właściwie komunikować się z klientami m.in. tworząc odpowiednie zestawy kolorystyczne dla poszczególnych produktów po to, by perfekcyjnie trafiać w gusta odbiorców. Oceniają też, czy dana barwa zastosowana przy konkretnej linii artykułów jest właściwa dla danej grupy docelowej.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku sklepów internetowych. Psychologię koloru, czyli wiedzę, jak poszczególne barwy wpływają na ludzi, ich odczucia i wrażenia coraz częściej wykorzystuje się w e-biznesie. Pewne kolory pasują do poszczególnych branż czy marek. Przykładem może być czarny jako symbol luksusu w sklepie internetowym z selektywnymi kosmetykami) lub niebieski dla serwisów gospodarczych.

Ostatnie zapytania:

  • JAKIE KOLORY PRZYCIĄGAJA WZROK
  • jaki kolor przyciąga uwagę
  • jaki kolor przyciąga klientów
  • jaki kolor przyciąga klienta
  • jakie kolory i kształty przyciągają uwagę ludzi
  • jakie kolory przyciagaja me
  • jakie kolory przyciagaja uwage
  • barwy przyciągające uwage
  • jakie logo przyciąga uwagę
  • kolor elewacji sklepu a przyciaganie klientow
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ogłoszenie prasowe z punktu widzenia pracodawcy, część 2

Ogłoszenie prasowe jest jedną z form dostarczania szerokiej informacji przez pracodawcę, poszukującego zasobów ludzkich. Jest więc pewnym ogniwem rekrutacji w ramach zarządzania zasobami ludzkimi. Jako, że jest to forma bardzo...

Zamknij