Komunikacja w relacjach biznesowych – nastawienie własne

Większość ludzi traktuje kontakt z drugim człowiekiem, rozmowę jako sytuację „tu i teraz”. Co to oznacza? Jest to przyjęcie postawy, że cały proces interakcji odbywa się w momencie kiedy dochodzi do spotkania się ludzi. Nic bardziej mylnego.

Korzystanie z potencjału własnych zasobów

To bowiem, jak będzie przebiegła nasza relacja, rozmowa zależy od kilku czynników, które mają miejsce wcześniej, tzn. zanim de facto staniemy twarzą w twarz czy „ucho w ucho” z drugim człowiekiem.

Jednym z tych elementów jest sięgnięcie do własnych zasobów, do swoich mocnych stron. Jest to proces, który odbywa się w głowie, to proces poprzedzający nawet planowanie przebiegu rozmowy. Sięgnięcie do swoich zasobów jest podstawą dobrego otwarcia rozmowy i pozwala zacząć budować pozytywne i trwałe relacje z drugim człowiekiem.

Aby tak się stało, należy przypomnieć sobie konkretne sytuacje w kontakcie z klientem, współpracownikiem czy znajomym kiedy doprowadziliśmy do załatwienia jakiejś sprawy, przekonaliśmy kogoś do czegoś, a nasz rozmówca i my sami, byliśmy zadowoleni.

Odpowiedź na pytanie – jakie moje umiejętności, cech osobiste czy też zachowania o tym zadecydowały, pozwoli nam na skorzystanie z maksimum potencjału naszych mocnych stron.

Popatrzmy na przykład. Jeśli jedną z Twoich mocnych stron jest cierpliwość, to kiedy będziesz już rozmawiać i świadomie z niej korzystać, zrobisz z wielkim prawdopodobieństwem wszystko, aby wysłuchać rozmówcę i wytrwale poszukiwać rozwiązań.

Z drugiej strony, już sama świadomość, że cierpliwość nie leży po stronie Twoich zasobów, może znacząco wpłynąć na przebieg rozmowy. Jak? Mógł byś zapytać. Jeśli wiesz jakie masz deficyty, słabsze strony, to wiesz nad czym pracować, żeby było lepiej – i Tobie i Twojemu rozmówcy.

Korzystanie ze swoich mocnych stron i wzmacnianie słabszych, to coś co możesz, wręcz powinieneś robić regularnie. Sam wiesz, które z nich używane na co dzień znacząco wpłyną na podniesienie jakości Twoich relacji.

Zadbaj o to, aby mieć do nich stały dostęp!

w cz. 2 omówimy „Nastawienie własne do budowania relacji”

Przeczytaj poprzedni wpis:
Rząd da więcej na emerytury

Rząd zapisał 40,4 mld zł. dotacji w przyszłym roku dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz 9,1 mld zł. jako refundację składek do otwartych funduszy emerytalnych. Ale zamierza wesprzeć FUS dodatkowymi ok...

Zamknij