Anioł z katalizatorem

W Polsce nie ma wielu naukowców, którym sukces zawodowy udało przekuć się na biznes. Zdarzają się jednak innowatorzy, tacy jak dr Michał Bieniek, założyciel firmy Apeiron Synthesis, którzy dowodzą, że jednak można skomercjalizować sukces naukowy. Zwłaszcza, gdy naukowiec spotka na swej drodze Anioła Biznesu.

Podczas pracy nad doktoratem we Francji dr Bieniek rozwinął badania nad katalizatorem metatezy, który może być stosowany m.in. w przemyśle farmaceutycznym. Co więcej, w opinii potencjalnych kontrahentów katalizator był znacznie lepszy od konkurencyjnych produktów dostępnych na rynku wartym 1,5 mld USD. Perspektywy są więc ogromne, ale naukowiec stanął przed barierą – z rozwojem takiego biznesu wiążą się wysokie koszty i ryzyko, których banki nie są skłonne ponieść. – Niestety w Polsce nadal nie ma infrastruktury dla młodych, nowoczesnych firm, które chcą skomercjalizować osiągnięcia naukowe. Nie robi się też wiele by to zmienić – mówi dr Bieniek.

Banki niechętnie udzielają kredytów na tego rodzaju projekty, traktując finansowanie sektora MSP jako ryzykowne i kosztowne w obsłudze. Brakuje na rynku funduszy kapitałowych wysokiego ryzyka (venture capital) inwestujących w małe projekty. W wielu krajach stanowią istotny instrument wdrażania działalności naukowej, badawczo – rozwojowej i innowacyjnej do praktyki gospodarczej. Często jedynym wyjściem są inwestorzy prywatni, tzw. Business Angels, którzy akceptują ryzyko inwestycji w małe i innowacyjne projekty, ale za to oczekują wyższych zysków.

Zbieg okoliczności

– Całość była trochę dziełem szczęśliwego zbiegu okoliczności. Przedstawicieli Lewiatan Business Angels (LBA) spotkałem podczas targów start-upów w kwietniu 2008. Opowiedziałem im o moim projekcie, kupili wizję rozwoju i tak zaczęła się przygoda z LBA – opisuje swoje początki w biznesie dr Michał Bieniek. – Kiedy zwróciłem się do LBA miałem jedynie wizję utworzenia i rozwoju firmy, biznesowo byłem w “lesie”. W LBA otrzymałem całe niezbędne wsparcie, aby opracować projekt, razem tworzyliśmy biznes plan, model biznesowy oraz opracowaliśmy najlepszą drogę rozwoju firmy. Bez wsparcia, jakie tam otrzymałem, pracując już z konkretną osobą, która uwierzyła w wizję rozwoju firmy, tak szybki i dynamiczny jej rozwój nie byłby możliwy – mówi dr Bieniek.

Firma Bieńka złożyła projekt do Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, która prowadzi program „Innowator”, skierowany do młodych doktorantów i doktorów, którzy właśnie skończyli, bądź kończą studia doktorskie i chcą zająć się komercjalizacją wyników badań i skomercjalizować swą wiedzę, którą nabyli podczas studiów. W marcu 2009 Apeiron Synthesis otrzymała wsparcie w wysokości 700 tys. złotych na rozwinięcie projektu.

Rynek dla innowacyjnych

Dziś strategia firmy Apeiron Synthesis przewiduje skupienie się głównie na produkcji i sprzedaży katalizatorów dla firm farmaceutycznych i chemicznych. Według Chemical & Engineering News największy potencjał wzrostu posiada właśnie metateza olefin, która dotychczas była domeną aplikacji akademickich. Na większą skalę przemysł zaczął wprowadzać tę technologię dopiero w ostatnich latach, po przyznaniu Nagrody Nobla w 2005 za osiągnięcia właśnie w tym obszarze. Rynek wciąż się tworzy i jest na nim miejsce dla nowych, wysoko wyspecjalizowanych graczy.  Jednym z dowodów wielkiego potencjału tego rozwiązania jest fakt, że Apeiron Synthesis jako jedyna firma w Europie dostała się do ścisłego finału konkursu Entrepreneurship Challenge w Berkley w 2008 roku.

Paweł Kubisiak

Więcej w business angels
Owoce Biznesu w Gdańsku i Poznaniu

Już w najbliższą środę i czwartek odbędą się kolejne konferencje z cyklu Owoce Biznesu. Tym razem nasi prelegenci spotkają się z przedsiębiorcami w Gdańsku i Krakowie. Projekt Owoce Biznesu obejmuje...

Zamknij