Jak skutecznie zarządzać ludźmi i nie zwariować?

Jak zarządzać ludźmi i nie zwariować? – to podstawowe pytanie jakie najczęściej zadają młodzi, niedoświadczeni liderzy i menedżerowie na indywidualnych konsultacjach i szkoleniach trenerowi.

Awansowałem z zespołu lub zostałem zatrudniony na stanowisko menedżerskie a tu od razu któryś z pracowników przychodzi po podwyżkę, jest niezadowolony, ktoś inny nie wywiązał się z terminowego zadania, a na domiar złego  inna osoba notorycznie spóźnia się przez cały tydzień. Jak w takiej sytuacji znaleźć się i wiedzieć co zrobić?
Najczęściej działamy intuicyjnie, jak nam serce podpowiada lub jak wynika z naszych wcześniejszych doświadczeń jako podwładnych. W końcu sami wiemy najlepiej, jakbyśmy chcieli być zarządzani przez naszego szefa. Te metody bywają oczywiście skuteczne ale nie zawsze, bo czy każdy pracownik chciałby mieć takiego samego szefa? Aby podnieść swoją skuteczność i efektywność zarządzania potrzebujemy kilku fachowych rad i wskazówek.

Zarządzanie jest sztuką a najbardziej skutecznym szefem jest elastyczny szef – taki który potrafi dopasować swój styl zarządzania do sytuacji i pracownika. Takiej elastyczności uczymy się całe życie będąc szefem a pomocne może być trzymanie się pewnych zasady.

Pierwsza zasada: Rozpoznaj jakich masz pracowników.

Jako szef powinieneś wiedzieć jak twoi pracownicy plasują się na wymiarach kompetencji do wykonywania zadań (umie) i wymiarze zaangażowania i motywacji ( chce). Oceń więc kwalifikacje i chęci podwładnych do wykonania zadania. Pomocna może być w tym prosta Matryca Kompetencje / Chęci wg Herseya i Blancharda. Oceń, czy kwalifikacje i chęci do wykonania określonego zadania są duże czy małe. Kwalifikacje/Kompetencje zależą od doświadczenia, praktyki, rozumienia i postrzegania swojej roli, zaś Chęci/Motywacja zależą od chęci osiągania
celu, pobudek, bezpieczeństwa i pewności siebie.

Druga zasada: Dobierz odpowiedni styl postępowania, kierowania  do określonego pracownika, wtedy umożliwisz mu większą skuteczność w podniesieniu kompetencji i motywacji w pracy.

Masz do dyspozycji następujące działania: Udzielanie dyrektyw, Pobudzanie do pracy, Rola Przewodnika, Danie wolnej ręki. Pomocne w tym mogą być narzędzia menedżerskie: instruowanie, określanie oczekiwań, dawanie informacji zwrotnej, rozmowa motywacyjna, pochwała, delegowanie zadań. 

Wyposażony w tak podstawowe narzędzia szefa na pewno przeżyjesz!

Ostatnie zapytania:

  • jak zarządzać ludzmi
  • specjalista analizujacy sposoby sprawowania wladzy
  • jak skutecznie zarządzać ludźmi
  • zarzadzanie ludzmi w pracy
  • zarządzanie ludźmi
  • nie zarządzaj ludźmi
  • specjalista analizujący sposób sprawowania władzy
  • zarządzanie ludźmi w firmie
  • specjalista analizujący sposobytechniki władzy
  • skuteczność zarządzania ludzmi