Trening interpersonalny – Podróż w głąb siebie

Chciałbyś żeby ludzie Cię poważali i cenili? Jesteś ciekawy dlaczego nie potrafisz dogadać się z jednym ze swoich współpracowników, a z innym rozumiesz się niemalże bez słów. Zastanawiałeś się dlaczego niektórzy tak łatwo wyprowadzają Cię z równowagi i jak nie dać się w takiej sytuacji sprowokować? Chciałbyś w bezpiecznych warunkach przekonać się jak widzą i oceniają Cię inni? Jeśli na choć jedno pytanie odpowiedziałeś TAK to znaczy, że powinieneś wziąć udział w treningu interpersonalnym.

Trening interpersonalny to na pierwszy rzut oka dość enigmatyczne stwierdzenie. O istotę tego pojęcia i o korzyści jakie niesie za sobą udział w treningu interpersonalnym zapytałam Panią Katarzynę Czehak, psycholog i psychoterapeutkę, trenerkę biznesu.

Joanna Zawadzka: Czym właściwie jest trening interpersonalny?

Katarzyna Czehak: Trening interpersonalny to trzydniowe spotkanie niewielkiej grupy osób (do 8) z psychologiem/psychoterapeutą. Podczas takiego spotkania inscenizuje się psychodramy, wykonuje ćwiczenia podczas których prezentowane są sytuacje życia codziennego. Każdy uczestnik ma szansę na sprawdzenie siebie i swoich reakcji w danych sytuacjach. W takich „cieplarnianych warunkach” nie musi obawiać się krytyki ze strony innych. Może liczyć natomiast na cenne wskazówki, np. jak postępować by być w danej sytuacji skuteczniejszym. Cennym doświadczeniem i głębokim przeżyciem jest poznanie opinii innych o swojej osobie i zaobserwowanych przez prowadzącego reakcjach w danych sytuacjach. Możesz przekonać się czy masz skłonności do bycia władczym czy powinieneś popracować nad swoją asertywnością. Podczas takiego treningu możesz przejrzeć się jak w lustrze i dowiedzieć się co robisz dobrze, a nad czym powinieneś jeszcze popracować.

J.Z.: Skąd wziął się pomysł na treningi interpersonalne i dlaczego postanowiono zaproponować je ludziom biznesu?

K.C. : Idea treningu interpersonalnego wywodzi się z terapii grupowej. Jednak w przypadku treningu, uczestnikami nie są osoby mające zaburzenia emocjonalne, ale ludzie którzy chcą popracować na swoimi emocjami, nad lepszym ich kontrolowaniem i wyrażaniem. Wykorzystanie umiejętności interpersonalnych, które można zdobyć podczas treningu wydaje się szczególnie przydatne w przypadku ludzi związanych z szeroko pojętym biznesem. Powinni nauczyć się jak radzić sobie w sytuacjach konfliktowych, jak budować pozytywne relacje ze współpracownikami i kontrahentami czy jak komunikować się w sposób asertywny. Treningi interpersonalne polecam jednak nie tylko ludziom biznesu, ale wszystkim, którzy chcą lepiej poznać siebie i innych.

J.Z.: Jakie są cele treningu interpersonalnego?

K.C.: Lepsze poznania siebie i motywów postępowania innych pozwala w efekcie na lepsze zrozumienie dynamiki pracy w grupie, poznanie różnych sposobów radzenia sobie w sytuacjach interpersonalnych, daje możliwość „poeksperymentowania” z różnymi rodzajami komunikatów i zachowań. Można także rozwinąć swoje zasoby inteligencji emocjonalnej.

J.Z.: Jakie korzyści mogą wynieść uczestnicy treningu?

K.C.: Mamy szansę lepiej rozumieć ludzi poprzez wyćwiczenie umiejętność przewidywania zachowań i uczuć innych w określonych sytuacjach. Podczas treningu nabędziemy też umiejętność aktywnego słuchania innych oraz jaśniejszego wyrażania komunikatów w kontaktach zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym. Dzięki temu będziemy komunikować się skuteczniej, co pozwoli uniknąć różnego rodzaju nieporozumień i konfliktów.

J.Z.: W takim razie, czym różni się trening interpersonalny od szkolenia z komunikacji interpersonalnej czy asertywności

K.C.: Szkolenia tego typu mają określony program i założenia teoretyczne, które należy zrealizować. Poznajemy tam np. znaczenie komunikatów niewerbalnych, schematy działania grupy – służy to bardziej poznaniu niż przeżywaniu w przeciwieństwie do treningu interpersonalnego. Jego celem jest sięgnąć nieco głębiej do naszych zasobów i popracować nad swoją osobą. Dlatego największe korzyści na treningu uzyskują osoby zdolne do refleksji nad sobą.

J.Z.: Jak są wrażenia uczestników po treningu interpersonalnym?

K.C.: Bardzo pozytywne. Wielokrotnie słyszałam, że taka „podróż w głąb własnej duszy” pozwoliła uczestnikom zmotywować się do pracy nad sobą.

J.Z.: Dziękuję za rozmowę.

K.C.: Dziękuję

Ostatnie zapytania:

  • trening interpersonalny cwiczenia
  • kompetencje przyszłosci
  • cwiczenia na trening interpersonaln
  • refleksje po treningu interpersonalnym
  • spotkanie interpersonalne
  • trening interpersonalny
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak rozmawiać z samym sobą?

To nie dyscyplina, siła woli ani presja innych osób pomaga trzymać się ambitnego kierunku działania. To raczej swoboda wyboru możliwości, osobiste zaangażowanie w misję i chęć przejęcia odpowiedzialności za konsekwencje...

Zamknij